zrození a údržba

Ratan je po bambusu a kokosu dalším přírodním materiálem, který stojí za obdiv Je úžasné vědět, že jsou na zemi stále místa, kde se přírodními materiály nemrhá a naopak se s láskou dále zpracovávají. Ratan používaný na výrobu našich kabelek roste v tropických pralesech Indonésie a řemeslníci si ho cení pro jeho skvělé vlastnosti.

Ruční zpracovaní ratanu je na Bali tradiční a díky tomu se zde rodí naše ratanové kabelky. Na jejich výrobu je použit ratan, tráva Atta, hovězí kůže a bavlněná tkanina. Ratan se suší v žáru ohně z kokosových slupek a dosušuje se na ostrém balijském slunci. Při tomto procesu mění svou barvu na krásnou přírodní hnědou, kterou vidíte na našich kabelkách. Následně je v páře ručně zpracován a formován podle potřeby. Řemeslníci ručně postupně spletou celou kabelku a ta následně opět putuje na opalovačku na sluníčko, které ji dokonale dosuší. Celý proces je náročný a trvá několik dní. Jeho výsledkem jsou nádherné kousky, originální vzhledem, tvarem, barvou i vůní. 

Díky svému jedinečnému zrození se od sebe mohou kabelky nepatrně lišit velikostí, odstínem, tvarem, barvou a vzorem vnitřní bavlněné výplně i vůní. I právě díky tomu jsou opravdovým unikátem. 

 

Jak zajistit, aby vám kabelka dělala radost co nejdéle

Péče o ratanovou kabelku není nijak náročná, avšak vyžaduje dodržování několika zásad.

  • Kabelku nepřetěžujte- ač se do ní v pohodě vejde spousta věcí, které u sebe každá z nás potřebuje mít (peněženka střední velikosti, telefon, klíče, rtěnka, zrcátko, žvýkačky) snažte se ji vždy spíše ulehčit. Opakovaný nadměrně těžký náklad může vést k jejímu poškození.
  • Pozor na vlhkost- pokud venku vládne psí počasí, nechte svou ratanovou krásku raději doma. Pokud vás venku přepadne nečekaný déšť, nic se neděje, ale po příchodu domů ji nechte pečlivě vyschnout.
  • Pozor na mráz- pamatujte, že kabelky se rodí v tropech, proto naše zimní období není úplně jejich šálek kávy. Kabelce nedělá dobře mráz, sníh a opět vlhko s tím spojené. Pokud se vydáváte na cestu autem, vezměte ji klidně s sebou. Pokud se chystáte pešky, nechte ji v teple domova. 

 

Přejeme spoustu společných chvil a zážitků s nádechem exotiky.

61612755_454346628658239_599565077900689408_n